DQSC Dinghy Page

Date Day HW(DQ) Ht Start Event 1. Duty officer 2. Race officer 1. Safety boat helm 2. Safety boat crew Canteen Bar (midday) Social/Cruiser
Saturday 12-Oct 17:00 4.4 15:30 Late Helm 7 1. R. Eggleton 1. C. Harris J. Bundy D. Bundy
2. R. Cole 2. M. Cummings V. Cummings
Sunday 13-Oct 17:50 4 —————— —————— —————— —————— R. Hoare
Saturday 19-Oct 12:00 4.6 10:30 Late Helm 8&9 1. J. Ayling 1. W. Collins L. Burgess M. Hudlass
2. P. Mansfield 2. D. Owens M. Owens
Sunday 20-Oct 12:20 4.7 10:50 Late Trophy 5&6 1. J. Mortimer 1. T. Applewhite L. Allen D. Culpitt
2. L. Baker 2. A. Buchanan A. Allen
Saturday 26-Oct 15:20 4.4 13:50 Short races B 1. B. Mariner 1. J. Nash R. Dyton S. Ward
2. M. Buchanan 2. C. Gould B. Dyton
Sunday 27-Oct 14:50 4.2 13:20 Noyce/Ward 1. M. Wood 1. J. Rosser R. Munnery E. Rowlandson
2. W. Munnery 2. W. Page J. Rowlandson
Saturday 09-Nov 14:40 4.6 13:10 Frostbite 1&2 —- R. Ede —————— —————— Fireworks/Club night
2. J. Sagues ANO CYC Snowflake on Sunday
Saturday 23-Nov 13:20 4.5 12:00 Frostbite 3&4 —- J. Sagues —————— —————— CYC Snowflake on Sunday
2. R. Ede E. Sagues
Saturday 07-Dec 13:30 4.7 12:00 Frostbite 5&6 —- R. Ede —————— —————— CYC Snowflake on Sunday
2. J. Sagues ANO
Saturday 21-Dec 12:30 4.6 11:30 Frostbite 7&8 —- J. Sagues —————— —————— CYC Snowflake on Sunday
2. R. Ede E. Sagues
Saturday 04-Jan 13:20 ??4.5 11:50 Frostbite 9&10 —- R. Ede —————— —————— Frostbite Frostbite lunch
2. J. Sagues ANO CYC Snowflake on Sunday

Results 2002

LATEST RESULTS

2002
Series: Harbour
No of races: 1
No to count: 1
Boat number first Name 1 Points
RS400 759 Ryan BUCHANAN 1 1 1
RS400 858 Chris ROWSELL 2 2 2
Fireball 3858 Mike FITZGERALD 3 3 3
RS200 384 Alex DUPEE 4 4 4
Laser 172691 Sue PEARSON 5 5 5
Laser 117417 Chris WOOD 6 6 6
Laser 2000 2203 Roy DYTON 7 7 7
Scorpion 1907 Roger FRANCIS 8 8 8
Lark 2157 Bob MARSHALL DNF 13    —
Wayfarer 10270 Julie ROOKER DNF 13    —
Laser 142031 M. PEARSON RTD 13    — 2
Wayfarer 3197 Peter BOSSON RTD 13    — 3

EARLIER RESULTS

2002
Series:  Easter Egg
No of races:  8
No to count:  4
Boat  number  first  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  Points  Pos’n
Laser  172697  Jason  BUCHANAN  1  2  4  1  1  5  1
Firefly  2935  Jean  SAGUES  1  2  3  2  8  2
Laser  156418  Patrick  JOHNSTON  7  5  3  4  19  3
Laser  167856  Guy  OSBORNE  6  6  4  9  25  4
Laser  216-5  Helen  PENFOLD  DNF  5  7  10  49  5
Laser 2000  2695  Warwick  HODDY  8  DNS  DNF  RET  89  6
Kestrel  1422  Ben  ALCOTT  4  13   —   —
Laser  166392  Andrew  BISHOP  4  DNF   —   —
Laser  150318  Ryan  BUCHANAN  2  1   —   —
Laser  159332  Malcolm  BUCHANAN  3  2  2   —   —
Topaz Duo  243  Jessica  COX  5   —   —
Topaz Uno  186  Bill  DAWBER  1   —   —
Scorpion  1907  Roger  FRANCIS  1  RET   —   —
Phantom  901  Barry  FROST  RET   —   —
Laser  152279  Jim  HAILSTONE  7  2   —   —
Laser  156418  Kate  JOHNSTON  3   —   —
Laser  156418  Sarah  JOHNSTON  6   —   —
Laser  54435  John  MACMORLAND  6  11   —   —
Firefly  2709  Anne  NORFOLK  3  3  1   —   —
Laser  150136  Rachel  NUNN  9  12   —   —
Fireball  986  Chris  ROWSELL  5  3   —   —
Ent  22828  Ron  SANDERS  2  RTD   —   —
Laser  138575  James  WEST  5  7   —   —
Topper  12354  Chris  WEST  10   —   —
Topper  23780  Robert  ARGENT  4  4  3  J11  J1
Laser  136440  Suzie  MUNNERY  8  DNF  4  J39  J2

 

2002  Boats beaten  1
Series:  Upside/Down  Start  2
No of races:  N/A  Finish  5
No to count:  N/A  Win  1  No  No  No
 Entries  Entries  race
Boat  number  first  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  Points  Pos’n
Firefly  117417  Jean  SAGUES  1  1  2  2  50  1
Laser  3858  Jim  HAILSTONE  3  2  1  1  49  2
Laser  2709  Chris  WOOD  3  4  6  4  41  3
Fireball  2935  Mike  FITZGERALD  5  3  7  7  36  4=
Firefly  144659  Anne  NORFOLK  2  2  3  36  4=
Laser  2203  Helen  PENFOLD  5  8  3  3  35  6
Laser  152279  Richard  WHITMORE-JONES  1  1  28  7
Laser 2000  23780  Roy  DYTON  5  8  5  25  8
Topper  153598  Robert  ARGENT  2  2  24  9
Laser  2167  Warwick  HODDY  3  4  DNF  23  10
Lark  216-5  Bob  MARSHALL  4  5  19  11
Laser  159332  Tom  DYNES  3  4  17  12
Laser  384  Malcolm  BUCHANAN  1  13  13
RS200  3689  Alex  DUPEE  6  10  14=
Laser  986  Rachel  NUNN  DNF  5  10  14=
Miracle  1422  Simon  BELL  4  9  16=
RS200  24347  Chris  ROWSELL  6  9  16=
Kestrel  143081  Ben  ALCOTT  DNF  2  18=
Topper  150136  Tom  BRIDDLE  DNF  2  18=
Laser  161607  Peter  ELFORD  DNF  2  18=
2002
 Series:  Early Helm
 No of races:  6
 No to count:  3  No  No
 race  race
 Boat  number  first  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  Points  Pos’n
  Firefly  2935  Jean  SAGUES  4  3  2  2  1  1  4  1
 Laser  64025  Mike  FITZGERALD  2  2  3  4  7  2
  Laser  216-5  Helen  PENFOLD  1  7  8  7  15  3
  Laser  167856  Guy  OSBORNE  6  7  3  16  4
  Laser 2000  2695  Warwick  HODDY  7  5  5  17  5
  Fireball  13858  Bill  MUNNERY  1  1   —   —
 RS200  Alex  DUPEE  2  2   —   —
 Fireball  986  Chris  ROWSELL  3  1   —   —
 Laser  21685  Peter  ARGENT  4  4   —   —
  Laser  156418  Patrick  JOHNSTON  5  4   —   —
 Enterprise  22363  John  MARTIN  4  6   —   —
 Wayfarer  3197  Peter  BOSSON  6  5   —   —
 Laser 2000  2203  Roy  DYTON  5  6  DNS   —   —
 Kestrel  1422  Ben  ALCOTT  9  6   —   —
 Miracle  3689  Simon  BELL  8  9   —   —
  Laser  153598  Warwick  HODDY  3   —   —
 Laser  154605  Andrew  MACKLEY  9   —   —
 GP14  8179  Bob  MARSHALL  3   —   —
 Laser  150136  Rachel  NUNN  8   —   —
 GP14  8179  Mike  SAVAGE  5   —   —
2002
Series:  Early Trophy  Topper
No of races:  8
No to count:  4  no  no  no
 entries  entries  entries
Boat  number  first  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  Points  Pos’n
Topper  23780  Robert  ARGENT  1  1  2  1  1  4  1
Topper  24347  Tom  BRIDDLE  2  2   —   —
Topper  33696  Chris  WEST  1  2   —   —
Topper  15824  James  COOPER  7  5   —   —
Topper  35438  Alex  FEW  5  DNF   —   —
Mirror  19556  Xanthe  FEW  4  4   —   —
Topper  DQ  Helena  FEW  6  6   —   —
Topper  19407  Tim  DAVIES  3  3   —   —
Topper  24395  Sue  PEARSON  2   —   —
Topper  29659  Tom  DYNES  5   —   —
Topper  27030  Bruce  DUPEE  3   —   —
Topper  15357  Alex  DUPEE  4   —   —
2002
Series:  Early Trophy  Laser
No of races:  8
No to count:  4
Boat  number  first  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  Points  Pos’n
Laser  152279  Jim  HAILSTONE  2  1  1  1  2  3  5  1
Laser  167856  Guy  OSBORNE  2  2  4  4  1  9  2
Laser  29659  Tom  DYNES  DNS  3   —   —
Laser  96636  Peter  MATTHEWS  3  3  5   —   —
Laser  136440  Suzie  MUNNERY  1  2  2   —   —
Laser  161750  Kevin  BARRETT  6   —   —
Laser  159332  Malcolm  BUCHANAN  1  1   —   —
Laser  156418  Patrick  JOHNSTON  2   —   —
2002
Series:  Early Trophy  Handicap
No of races:  8
No to count:  4
Boat  number  first  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  Points  Pos’n
Firefly  2935  Jean  SAGUES  1  1  2  2  1  5  1
Lark  2167  Bob  MARSHALL  3  4  3  DNF  4  14  2
Fireball  3858  Mike  FITZGERALD  4  3  6  2  15  3
Cormorant  8  Paul  CLARKE  2   —   —
Laser 2000  2695  Warwick  HODDY  1  3  DNF   —   —
Firefly  2709  Anne  NORFOLK  2  3   —   —
Wayfarer  10270  Julie  ROOKER  1  5  3   —   —
RS400  858  Chris  ROWSELL  2  1   —   —
2002
Series:  Early Trophy  Enterprise
No of races:  8
No to count:  4  Ent  Ent  Ent
 open  open  open
Boat  number  first  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  Points  Pos’n
Enterprise  22828  Ron  SANDERS  1  1  1  DNF  10  1
Enterprise  1891  Robert  NUNN  1   —   —
Enterprise  22456  Peter  ARGENT  2  4  3   —   —
Enterprise  22828  Julie  ROOKER  1  1  1   —   —
Enterprise  22363  John  MARTIN  2  2   —   —
Enterprise  19582  Ollie  GOLDSMITH  3  2   —   —
2002
 Series:  Jubilee
 No of races:  7
 No to count:  4
 Boat  number  first  Name  1  2  3  4  5  6  7  Points  Pos’n
  Laser  159332  Malcolm  BUCHANAN  1  2  2  1  6  1
 Topaz Uno  186  Bill  DAWBER  3  1  4  3  11  2
  Firefly  2935  Jean  SAGUES  7  DNF  3  4  4  6  2  13  3
  Laser  166392  Andrew  BISHOP  6  3  2  4  15  4
  Enterprise  22828  Ron  SANDERS  8  4  5  2  19  5
 Wayfarer  10270  Julie  ROOKER  10  5  6  5  6  22  6
 Wayfarer  3197  Peter  BOSSON  12  6  7  7  7  5  5  23  7
  Laser  156418  Patrick  JOHNSTON  11  DNF  4  6  47  8
  Laser  96636  Peter  MATTHEWS  5  1  1   —  9
  Laser  152279  Jim  HAILSTONE  5  2  3   —  10
  Laser  153598  Warwick  HODDY  4  1  8   —  11
 RS400  858  Chris  ROWSELL  1  3   —  12
  Fireball  13858  Bill  MUNNERY  15  3   —  13
  Laser  150318  Ryan  BUCHANAN  2  DNF   —  14
 Topper  33696  Chris  WEST  DNF  7   —  15
  Laser  DQ  Sarah  JOHNSTON  9  DNF   —  16
  Laser  216-5  Helen  PENFOLD  13  DNF   —  17
 Miracle  3689  Simon  BELL  9   —  18
  Topper  23780  Robert  ARGENT  10   —  19
  Topper  24347  Thomas  BRIDLE  11   —  20
 Laser  150136  Rachel  NUNN  14   —  21
  Topper  29659  Tom  DYNES  DNF   —  22
  Laser  167856  Guy  OSBORNE  DNF   —  22
 Laser  54435  John  MACMORLAND  DNF   —  22
 Laser Pico  David  KENT  DNF   —  22

Please send the webmaster your interesting Dinghy news and views to be published here.